sTaHCu  Dołączył: 08 Cze 2008
  Pentax KP - awaria pokrętła wyboru trybu
Cześć!
W ubiegły piątek przygotowując sprzęt do sesji zauważyłem, że w moim KP nie da się zmieniać trybów fotografowania. (wiek body 3,5 roku, 33 000 zrobionych klatek).
Pentax zawiódł mnie w ten sposób po raz pierwszy w życiu, a fotografuję różnymi modelami od 16 lat. :-(
Na szczęście zatrzymał się w trybie User, więc mogę zmieniać wszystko manualnie i udało mi się ogarnąć sesję.
Pokrętło kręci się, ale nie wywołuje to żadnego efektu w aparacie.
Czy ktoś z was miał podobną usterkę? Jeśli tak, to ile może orientacyjnie kosztować naprawa?
 

cadar  Dołączył: 20 Lut 2010
Hej,
nie pokrętło, ale przełącznik AF/MF też swojego czasu przestał mi działać (zapewne od braku używania) - w desperacji potraktowałem go delikatnie WD-40. Zadziałało, czyli najprawdopodobniej problemem było zabrudzenie. Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy polecają go do sprzętu foto, a i powód awarii może być inny...
 

sTaHCu  Dołączył: 08 Cze 2008
U mnia pokrętło się obraca, ale wygląda na to, że straciło połączenie mechaniczne z elementem elektronicznym, który faktycznie zmienia tryby.
 
Jacekzkl  Dołączył: 13 Wrz 2015
K-3. Mam pytanie o ponowne przeostrzanie od razu po klapnięciu migawki. Nie ważne jak ustawie opcję dot utrzymania ostrości obiektu po wykonaniu zdjęcia - za każdym razem mi przeostrza. Np. jak ustawiam ostrość na twarz a następnie przekadrowuję i punkt ostrości wypada na tło to po zrobieniu zdjęcia aparat ostrzy na nowo. Dostaję od tego zajoba. I nie wiem czy on wyostrzył przed czy po.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
A nie masz ustawionej przypadkowo serii zdjęć ale z wyzwalaniem kolejnego naciśnięciem spustu migawki ? Bo inaczej trudno mi to zrozumieć.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie popuszczasz spustu przy przekadrowywaniu?
 
Jacekzkl  Dołączył: 13 Wrz 2015
Zdjęcie pojedyncze, trzymam wciśnięty spust do połowy a mimo to nawet zanim docisnę do końca by wyzwolić migawkę aparat zachowuje się jakby miał ustawione AF.C a ma ustawione AF. S. A po wciśnięciu od razu ostrzy ponownie. Podejrzewam uszkodzony przycisk. Zwrarcie robi czy coś. Może ten mikrostyk zrypany. Tak mi to wygląda jakby miał zwarcie i głupiał.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach