Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
Canon R system bezlustra FF
To się porobiło. Nikon Z, po chwili Canon R, ale też podobno Panasonic (i może Olympus, choc to tylko życzenia). Sony ma od dawna.
Co z Pentaxem, z bezlustrem FF?

Specyfikacja canona z plotek ... Sony https://www.sonyalpharumo...s-no-dual-slot/
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jak wspomniałem w wątku o Zetce Nikona - lawina ruszyła. Oczywiście lustrzankami da się robić zdjęcia jeszcze bardzo długo, ale rynek DSLR może zawinąć się szybciej, niż sądzimy.
Można rozpaczać i drzeć łachy, ale z drugiej strony lustra chyba doszły do pewnej granicy. Cóż bowiem można dodać do takiego D850?
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Michu napisał/a:

... Cóż bowiem można dodać do takiego D850?

Zmywarkę, opiekacz, ninię bezprzewodową ...
Jeszcze jest wiele rzeczy co by można było dorzucić ;)
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
W sumie to lepszy AF w trybie LV.
Cena Nikona D850 jest o ładnych pare tysiecy niższa niż Z7.
Nie sądze by Canon R z matrycą 30 Mpx był w cenie takiej jak ostatni 5D. Tylko znacznie wyższej.
Tylko co to zmienia? Jest EVF, niewiele dający, żre to prąd, ale jest nowoczesniejsze i promowane. Mogą być szkła 1.2 czy 0.95, których pewnie nawet nie pomacam, bo ten 0.95 będzie w cenie ... ale marketingowo dobrze to wygląda.
Potrzeby (świadomych) fotografów a zbyt i zarobek to dwa światy. Nie siedzę w Pentaxie (choć już to nieprawda, mam jednego, P30 z 50/1.7 :) ) macie może inne przecieki czy Pentax coś działa w temacie? Pentax ma K1 mk1 i mk2, popularne to? Jest parcie na K1 mk3 z inna matrycą? Bo jak nie ma parcia na inne FF, to bezlustro FF też będzie ciężko sprzedać.
Nikon za długo czekał z FF, (D3 był sporo po canonie 1 Ds i 5D), to był błąd, D3 i D700 szły jak świeże bułki. Teraz po ofensywie Sony A7 i A9 Nikon i Canon idą w bezlustra. Pentax chce to też przespać?
Swoją drogą wykasza się małe formaty, 4/3 i APS-C. Przed smartfonami bronią się najlepiej FF i bezlustra.
Kto nie ma sił w tym wyścigu to padnie. Albo będzie zmarginalizowany.
Pentax ma w sumie ogromny atut, ma 645 (umowny ;) ) tylko niech on będzie wiele tańszy to się stanie przebojem. Zrobić Pentax Z645 jako bezlustro w cenie (ze standardem i przejściówką na szkła 645) 22 tys. No może zestaw za 25 tys - tak jak dziś "stary" Z645.
Ktoś coś wie?

 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Re: Canon R system bezlustra FF
Jacek_Z napisał/a:
Co z Pentaxem, z bezlustrem FF?
Pentax? W swoim świecie (jak zwykle) - czeka cierpliwie aż canikon zrezygnuje całkowicie z dslr i ogłosi się królem lustra ;-)
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Jacek_Z napisał/a:
macie może inne przecieki czy Pentax coś działa w temacie?

Jakiś rok temu (czy kilka miesięcy może) czytałem, że Ricoh deklarował wyłącznie rozwój w dziedzinie DSLR. W sumie Pentax i tak istnieje jako uboczna ciekawostka i niech tak będzie jak najdłużej. Ale może będą musieli zmienić plany. Może marka Pentax znów zmieni właściciela? Czas na kolejne strzały w kolana. ;-)

[ Dodano: 2018-09-02, 17:46 ]
Jacek_Z napisał/a:
Pentax chce to też przespać?

Prawdopodobnie stworzenie takiego systemu jest kosztowne. Nikon musiał w miarę szybko coś pokazać. Canon wkrótce przyjdzie im trochę popsuć party. A czy Ricoh będzie się chciał pakować w ten wyścig? Może nie muszą? Zobaczymy. Te nowe aparaty Nikona czy Canona to raczej nie jest walka ze smartfonami czy mniejszymi formatami. To pierwsze próby wykoszenia lustrzanek dla użytkowników segmentu "pro". Pierwsze koty za płoty. Druga generacja tego sprzętu może naprawdę poważnie wypchnąć z rynku lustrzanki FF. Niestety. (?) Canon i Nikon do momentu pojawienia się bezlusterkowców FF Sony nie mieli większych zmartwień w dziedzinie sprzętu "pro". Jakieś tam poboczne drobiazgi typu u4/3 nie były i nie są dla nich poważną konkurencją. Też istnieją sobie na poboczu. Może właśnie doczekaliśmy tzw. "ciekawych czasów" i będziemy świadkami upadku pewnej epoki.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Postęp, ciekawe czasy, wyścig - wszystko fajnie, ale nie chciałbym zostać z grubym $$$ utopionym w obiektywach, bo nikt ich potem nie odkupi ;-)
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
komtur napisał/a:
Te nowe aparaty Nikona czy Canona to raczej nie jest walka ze smartfonami czy mniejszymi formatami. To pierwsze próby wykoszenia lustrzanek dla użytkowników segmentu "pro". Pierwsze koty za płoty. Druga generacja tego sprzętu może naprawdę poważnie wypchnąć z rynku lustrzanki FF. Niestety. (?) Canon i Nikon do momentu pojawienia się bezlusterkowców FF Sony nie mieli większych zmartwień w dziedzinie sprzętu "pro". Jakieś tam poboczne drobiazgi typu u4/3 nie były i nie są dla nich poważną konkurencją. Też istnieją sobie na poboczu. Może właśnie doczekaliśmy tzw. "ciekawych czasów" i będziemy świadkami upadku pewnej epoki.

Zgadzam się jak najbardziej, ze wszystkim co tu napisałeś.

bbartlomiej napisał/a:
Postęp, ciekawe czasy, wyścig - wszystko fajnie, ale nie chciałbym zostać z grubym $$$ utopionym w obiektywach, bo nikt ich potem nie odkupi ;-)
Pantaxa? To może tak być, choć za sporo lat. Ciągle będziesz miał to co masz. Ale z nowościami zonk.

Canon i Nikon podobno będa miały bdb przejściówki, mam nadzieję. Bo tez mam kasę w obiektywach. Wielu. Kilkunastu.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
bbartlomiej napisał/a:
Postęp, ciekawe czasy, wyścig - wszystko fajnie, ale nie chciałbym zostać z grubym $$$ utopionym w obiektywach

Ale im właśnie chodzi o to, żebyś kupił nowe. :evilsmile:
A poza tym na pewno zrobią jakieś adaptery. Trochę zbyt ryzykownie tak całkiem odciąć starych użytkowników. Tylko czy przypadkiem właśnie Canon kiedyś swoim systemem EOS już tak nie zrobił? :roll:
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
A Olympus to nawet dwukrotnie [OM -> 4/3 -> m4/3] wystawiał wielbicieli. Więc wypadałoby szanować Pentaxa i Nikona za "kompatybilność wsteczną" [powiedzmy że jednak Nikona zdecydowanie mniej].
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
greentrek napisał/a:
A Olympus to nawet dwukrotnie [OM -> 4/3 -> m4/3] wystawiał wielbicieli.

Właśnie. I wytrzymali. :mrgreen:
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
greentrek napisał/a:
..Więc wypadałoby szanować Pentaxa i Nikona za "kompatybilność wsteczną" [powiedzmy że jednak Nikona zdecydowanie mniej].
Tu bym polemizował ;) bo Nikona się czepiają za szkiełka z epoki dinozaurów. Pentax ma bagnet K od 1975 r, natomiast Nikkory z lat wcześniejszych (od 1959 do 1976) mozna było oddać do serwisu by zrobiono z nich wersję Ai (ludzie nie wysyłali do serwisu, sami sobie potrafili wypiłować fragmencik w bagnecie ;). czyli praktycznie mozna używać wszystkie Nikkory od 1959r.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
greentrek napisał/a:
Więc wypadałoby szanować Pentaxa i Nikona za "kompatybilność wsteczną" [powiedzmy że jednak Nikona zdecydowanie mniej].
Bardziej szanowałbym Pentaxa, gdyby KAF4 pokazał się w ubiegłej dekadzie :-P

Canon RF 50mm f/1.2L USM - 0,95kg
Canon RF 28-70mm f/2L USM - 1,43kg
Niby bez lustra, a lekko nie jest ;-)
 
fotna  Dołączył: 28 Sty 2017
Wielkość matrycy wyrusz wielkość obiektywu.
Z tego powodu mając Canony wybrałem Olka jako podręczny aparat nie nie żałuje.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Jeśli Pętak ma wypuścić bezlustro za 18kilo, to niech lepiej kasę na development tej bzdury wyda na wycieczki i nagrody mobilizujące projektanrów dslr do dalszych działań w tym segmencie.

Dla Pętaka bezlustro w cenie wyzszej niż 4k jest niesprzedawalne. Tak uważam czytając opinie ludzi o cenach sprzętu.
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
Jak sie czyta fora to wychodzą same sprzeczności. Każdy che czego innego. Body ma być małe, lekkie, mieć duży grip i sie dobrze trzymać z cięzkimi szkłami itd itd.
Faktycznie tylko wszyscy chcą tanio. Ale potem okazuje się, że kupują body za 20 tysięcy, szkła za 10 tys itd. Są hobbyści z kasą, nawet w naszym wcale nie tak biednym kraju.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Cytat
Faktycznie tylko wszyscy chcą tanio.

A to akurat jest niemożliwe. ;-) Zwłaszcza na etapie takim jak teraz. Producentów takie tworzenie sprzętu niemal od zera kosztuje dużo. W przypadku kolejnych wersji DSLR-ów, które od poprzednich wersji różnią się głównie symbolem i wersją oprogramowania, jest (było) łatwiej. Wprowadzali drobne usprawnienia i dobrze to zdawało egzamin. To szło rutynowo od bardzo dawna. Mam wrażenie, że te modele FF Nikona i Canona powstają jakoś wcześniej niż sobie zakładali, m.in. z powodu zaskakująco sprawnego działania konkurencji, której jeszcze kilka lat temu obie firmy się nie obawiały.
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
Wszyscy użytkownicy, zabrakło tego słowa.
Producenci to mają oczywiście jeszcze inny punkt widzenia :) oni chcą jak najwięcej sprzedać i zarobić.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
No i Canon ogłasza swój nowy system. Odświeżajcie stronę, dpreview na bieżąco dopisuje relację:
https://www.dpreview.com/...-debut-of-eos-r
Four lenses will debut at launch:


    RF 24-105mm F4L IS
        Smaller than EF version
        5 stops of image stabilization
        Nano USM motor
    RF 50mm F1.2L
    RF 28-70mm F2L
    RF 35mm F1.8 IS Macro
        5 stops of image stabilization

Czyli nie ma IBIS? W dzisiejszych czasach to już wtopa.
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
50mm F1,2 i 28-70mm F2 - to ile one mogą ważyć? Nie, nie przymierzam się do kupna, nie stać mnie. Tak tylko się zastanawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach